Skip links

Sedasyon

Sedasyon, diş tedavileri sırasında ortaya çıkabilecek ağrı, anksiyete ve korkuyu ortadan kaldırmak için ağrı kesiciler ve gevşetici ilaçların birlikte kullanılması işlemidir. Kısaca derin bir uyku halidir.

Sedasyon ve genel anestezi arasındaki fark nedir?
Sedasyon sırasında hasta normal olarak soluk almaya devam eder. Ancak genel anestezi sırasında solunum, akciğerlere hava üfleyen cihazlara bağlı tüpler aracılığıyla gerçekleştirilir, bu işleme entübasyon denir. Entübasyon için intravenöz enjeksiyon yoluyla verilen kas gevşeticileri gecikmiş uyanıklığa neden olabilir. Sedasyonda işlem bittiğinde hasta çok hızlı bir şekilde iyileşebilir. Hiçbir ilaç sistematik dolaşıma kan yoluyla girmez ve hasta gazla (inhale ederek) sadece sede edilir. Bu, hastalar için çok rahat ve kolayca uygulanabilen bir yöntemdir.

Sedasyonla ilgili risk var mı?
Sedasyon çok güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu yan etkiler, bir uzman ekibi tarafından kolayca yönetilir ve hızlı bir şekilde çözülür. Bu gibi yan etkilerle karşılaşma şansı, genel anestezi şansından daha düşüktür.

Kimler sedasyon için uygun?
Sedasyon, diş fobisi, iğne fobisi olanlar ve tek seansta uzun işlemleri tamamlamak isteyenler de dahil olmak üzere tüm hastalar için kullanılabilir. Ayrıca, mide bulantısı, kusma veya öğürme refleksi nedeniyle diş tedavisi alamayanlar, çocuklar, yetişkinler, sağlıklı bireyler ve engelli bireyler için de kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Diş sedasyonu, diş prosedürleri sırasında hastaların rahatlamasına ve daha rahat hissetmesine yardımcı olmak için ilaç kullanma sürecidir.

Nitröz oksit (gülme gazı), oral sedasyon (hap formu) ve intravenöz (IV) sedasyon dahil olmak üzere birkaç diş sedasyonu türü vardır.

Dental sedasyon, diş prosedürleri sırasında endişe, korku veya rahatsızlık yaşayan hastaların yanı sıra hassas öğürme refleksi olan, uyuşmada güçlük çeken veya kapsamlı veya uzun diş tedavilerine ihtiyaç duyan hastalara fayda sağlayabilir.

Evet, dental sedasyon, eğitimli ve deneyimli bir diş hekimi tarafından uygulandığında güvenlidir.

Bilinçli sedasyon, hastanın sözlü komutlara cevap verebildiği ve kendi kendine nefes alabildiği bir dental sedasyon türüdür. Genel anestezi ise, hastanın tamamen bilinçsiz olduğu ve solunum yardımına ihtiyaç duyduğu daha derin bir sedasyon seviyesidir.

Bilinçli sedasyon ile tamamen uykuda olmayacaksınız, ancak gevşemiş ve uykulu bir durumda olacaksınız.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.